Podpora implementace etické výuky do vzdělávání v základních školách a v nižších ročnících víceletých gymnázií v roce 2015
V roce 2014 vypsalo MŠMT rozvojový program „Podpora implementace etické výuky do vzdělávání v základních školách a v nižších ročnících víceletých gymnázií v roce 2015“.
Od roku 2007 je na naší škole obsah Etické výchovy začleněn do 8. a 9. ročníku v rámci Výchovy k občanství a je jí věnováno cca 40 hodin ročně v každém ročníku. Využili jsme možnosti požádat o poskytnutí grantu a rozšířit výuku na 1. stupeň. Náš projekt s názvem -„Etika! – nač se bát, je to dobrý kamarád“- byl schválen a získali jsme finanční dotaci v hodnotě 40 000kč. Jako hlavní cíle jsme si stanovili seznámit s projektem etické výchovy celý pedagogický sbor a začlenit očekávané výstupy doplňujícího oboru Etická výchova RVP ZV do vzdělávacích oblastí na 1. stupni.
K naplnění těchto cílů přispěly aktivity naplánované v projektu:
1. Další vzdělávání pedagogických pracovníků
Tři kolegyně z naší školy absolvovaly 40-ti hodinový kurz DVPP „Aplikace etické výchovy v pedagogické praxi“, který pořádalo Etické fórum České republiky, o.s..
2. Semináře pro pedagogický sbor v rámci DVPP
Učitelský sbor na konci srpna 2015 absolvoval akreditované semináře pořádané Etickým fórem České republiky, o. s., zaměřené na tato témata: Praktická aplikace etické výchovy, Bezpodmínečné přijetí žáka a vyjadřování pozitivních očekávání, Prosociální komunikace, Motivace žáků.
3. Inovace školního vzdělávacího programu
Očekávané výstupy doplňujícího oboru Etická výchova RVP ZV byla zařazena do vzdělávacích oblastí školního vzdělávacího programu Škola- jedna rodina na 1. stupni, a to koordinátorem ŠVP společně s konzultantem Etického fóra České republiky, o.s. pro zařazení etické výchovy. Začleněná témata jsou ve výuce na 1. stupni realizována od 1. 9. 2015 v hodinách Jazyka českého, Prvouky, Vlastivědy a Pracovních činností.
4. Nákup učebnic, metodik, pracovních listů, literatury
Byly zakoupeny učebnice, metodiky a pracovní listy do Etické výchovy a odborná literatura k senzibilizaci dětí příběhy.
Mgr. Karin Jarošová
koordinátorka projektu